Recliners
-
Frohn 3740625 Rocker Recliner
(Recliners - Manual)With its large-scale design, this extra-spacious recliner is a masterclass in accessible style. Plush, ultra-soft upholstery keeps you cozy as you lounge solo. In a neutral hue, it seamlessly suits different aesthetics as your taste changes. Time to relax? The recliner's pull tab reclining allows you to mellow out with ease.
$489.95
$839.95
Save $350.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Frohn |
| Motion Type | Manual |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Grey |
| Manufacturer Color | Graphite |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Rocker |
| Additional Information |
• Pull tab reclining motion • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Arm height: 27" • Fully reclined length: 70" • Distance between recliner and wall: 12" • Footrest height: 19" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Seat Height | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Height | 42 inch(es) / 106.68 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 103 lb(s) / 46.72 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 44 inch(es) / 111.76 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 33 inch(es) / 83.82 cm |
| Weight | 106.99 lb(s) / 48.53 kg |
| Volume | 28 cu. ft. / 0.79 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052901313 |
-
If style is the question, then this strking sofa sleeper is the answer. Sporting clean lines and sleek track + More
-
$2,899.95
Save $1,210.00
$1,689.95
Avaliyah 58103S4 3 pc Sectional with Chaise
(Sectionals - Stationary)The casual, low-slung shape of this sectional makes it fully lounge-ready. Its deep seating invites you to + More
-
$1,669.95
Save $700.00
$969.95
Lavenhorne 6330789 Reclining Sofa with Drop Down Table
(Sofas - Reclining)Indulge your lust for comfort and love for contemporary design with this reclining sofa. Made for easy + More
-
$2,519.95
Save $1,050.00
$1,469.95
Studio Cave PC4980218 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Chill-out time has never looked better. This power reclining loveseat's adjustable headrest ensures a perfect + More
-
$1,769.95
Save $740.00
$1,029.95
Casselbury 52906U1 Oversized Swivel Chair and Ottoman
(Chairs - Swivel)Don’t be limited by a lack of space. This oversized swivel accent chair with matching ottoman makes family + More
-
Simple comfort meets modern function in this ottoman. An apt addition to apartments and other small spaces, + More
-
$659.95
Save $270.00
$389.95
Freybourne Next-Gen Nuvella A3000737 Swivel Accent Chair
(Accent Chairs - Swivel)Your love for low-maintenance lounging can take an unexpected turn with this Next-Gen Nuvella™ swivel accent + More
-
This entertainment center is sure to win your heart with its fresh take on country living. Its crisp, clean + More
-
With its large-scale design, this extra-spacious reclining sofa is a masterclass in accessible style. Plush, + More
-
$1,249.95
Save $520.00
$729.95
Frohn 3740694 Double Reclining Loveseat with Console
(Loveseats - Reclining)With its large-scale design, this extra-spacious reclining loveseat with console is a masterclass in + More
